Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspaniała akcja mieszkańców powiatu świebodzińskiego! Ponad 100 osób wzięło udział w kursie pierwszej pomocy. Brawa!

Alicja Kucharska
Kurs pierwszej pomocy dla mieszkańców powiatu świebodzińskiego
Kurs pierwszej pomocy dla mieszkańców powiatu świebodzińskiego Archiwum prywatne
W grupie Świebodzińskich Równych Babek najpierw padło tylko hasło. To wystarczyło, by wywołać wielkie poruszenie, a do wzięcia udziału w kursie pierwszej pomocy zachęcić ponad 100 mieszkańców powiatu. Ten odbywał się w grupach, przez ostatnie tygodnie. Szczególnie zadowoleni z tej oddolnej inicjatywy są młodzi rodzice.

W facebookowej grupie, jedna z pań zapytała, czy w Świebodzinie można wziąć udział w szkoleniu z pierwszej pomocy albo czy któraś z członkiń ŚRB czuje się na siłach, by taki kurs przeprowadzić. – Wyraziła swój niepokój, że w razie potrzeby - jako matka - nie potrafiłaby udzielić pierwszej pomocy swojemu dziecku – wyjaśnia Marlena Mamczys, organizator szkolenia.

Pani Marlena podjęła wyzwanie. Może poszczycić się tytułem ratownika kwalifikowanej pierwszej pomocy, ale jest także druhną Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubrzy. – Mając świadomość, że naczelnik naszej jednostki jest ratownikiem medycznym, ale też funkcjonariuszem Państwowej Straży Pożarnej w Świebodzinie, zaproponowałam zarządowi, by przeprowadzić takie szkolenie. Pomysł spotkał się z dużą aprobata, a zarząd jednostki udostępnił salę wykładową OSP w Lubrzy wraz ze sprzętem szkoleniowym – zaznacza M. Mamczys.

Grupy liczyły przeważnie ok. 12 osób. Łącznie przeszkolonych został ponad 100 osób z powiatu świebodzińskiego! A wszystko dzięki ciekawym zajęciom, które prowadził Marek Węglarski – naczelnik jednostki OSP Lubrza i zawodowy strażak pracujący na co dzień w świebodzińskiej jednostce straży pożarnej.

Każde szkolenie trwało sześć godzin. Podzielono je na część teoretyczną i praktyczną, z dużym naciskiem na praktykę. Tematyka? – Taka, która jest najbardziej przydatna przy udzielaniu pierwszej pomocy w ogóle, ale także w przypadku, gdy natychmiastowej pomocy trzeba udzielić małemu dziecku – odpowiadają zgodnie rodzice.

Resuscytacja krążeniowo oddechowa u noworodków, dzieci i osób dorosłych z użyciem automatycznego defibrylatora (AED) oraz bez użycia sprzętu. Pierwsza pomoc w przypadku zadławienia, postępowanie przy poparzeniach, zabezpieczanie ran oraz tamowanie krwotoków. Uczestnicy dowiedzieli się również, jak pomóc osobie z atakiem padaczki oraz jak należy się zachować, gdy jesteśmy bezpośrednimi świadkami wypadku drogowego. Przypomniano również, że tak samo ważne jest własne bezpieczeństwo podczas udzielania pierwszej pomocy: używanie rękawiczek, ochrona oczu, stosowanie maseczek do resuscytacji)... Teraz te zagadnienia nie są już obce młodym rodzicom i są przygotowani na każdą ewentualność.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubuskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto