MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zagrożenie pożarowe lubuskich lasów. Jest bardzo sucho. Codziennie dochodzi do pożarów!

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Pożary lasów to teraz prawdziwa plaga w Lubuskiem. Strażacy wyjeżdżają do akcji praktycznie codziennie.
Pożary lasów to teraz prawdziwa plaga w Lubuskiem. Strażacy wyjeżdżają do akcji praktycznie codziennie. OSP Dąbie
W wielu miejscach Lubuskiego wilgotność ściółki leśnej jest mniejsza, niż karki papieru. W takich warunkach o pożar bardzo łatwo. Strażacy mają pełne ręce roboty, wyjeżdżają do zgłoszeń praktycznie codziennie.

15 maja po godzinie 11 strażacy z OSP Bogdaniec wyjeżdżali do pożaru zarośli. Powodem była zerwana linia energetyczna. Iskrzący kabel wywołał pożar momentalnie. Ogień na szczęście udało się szybko ugasić. Tego samego dnia do akcji ruszyli strażacy z powiatu międzyrzeckiego. Przed godziną 17 doszło do pożaru poszycia leśnego w miejscowości Jasieniec. Z ogniem walczyło łącznie sześć zastępów strażaków. Również w środę miał miejsce pożar lasu w miejscowości Wicina w powiecie żarskim. Do akcji ruszyły zastępy strażaków z OSP w Jasieniu i JRG w Lubsku. Pomagał też samochód patrolowy nadleśnictwa.

Gaszą z lądu i powietrza

Dzień wcześniej, 14 maja około 13.30 strażacy dostali informację o dużym pożarze lasu w miejscowości Drzeńsk Wielki. Do akcji skierowano 18 zastępów ochotniczych i zawodowych straży pożarnych. W gaszeniu lasu udział brał też dwa samoloty gaśnicze: dromader i antonov. Akcja była przeprowadzona sprawnie i szybko. Spaleniu uległy jednak trzy hektary lasu.

Ostrzeżenie RCB dla Lubuskiego:

UWAGA! Dziś i jutro (15/16.05) duże zagrożenie pożarowe w lasach. Nie używaj ognia w lesie i jego sąsiedztwie. W przypadku zagrożenia dzwoń na 112.

Wilgotność ściółki mniejsza, niż kartki papieru

To tylko kilka przykładów i tylko z ostatnich dwóch dni. Pożary lasów na terenie Lubuskiego mają miejsce codziennie. Niestety, w wielu przypadkach przyczyniają się do nich ludzie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie, z którego wynika, że na terenie lubuskiego mamy już miejscami do czynienia z ekstremalnym zagrożeniem pożarowym lasów. Ściółka w wielu miejscach ma wilgotność mniejszą od kartki papieru (tak jest m. in. w lasach w okolicy Zielonej Góry).

Bardzo ważnym czynnikiem kształtującym zagrożenie pożarowe lasu w poszczególnych porach roku są warunki pogodowe. Od nich zależy podatność lasu na zapalenie. Największe znaczenie mają:

  • opady
  • natężenie promieniowania słonecznego
  • temperatura powietrza
  • wilgotność powietrza
  • prędkość wiatru

Wchodzisz do lasu? Uważaj!

W takich warunkach nie jest żadną przesadą twierdzenie, że wystarczy jedna iskra, aby wzniecić duży, groźny pożar. Pożar może wywołać nawet rozgrzany układ wydechowy samochodu. Parkując auto w wysokiej, suchej trawie możemy wywołać pożar.

od 7 lat
Wideo

Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zagrożenie pożarowe lubuskich lasów. Jest bardzo sucho. Codziennie dochodzi do pożarów! - Gazeta Lubuska

Wróć na sulechow.naszemiasto.pl Nasze Miasto