Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czeka nas gwałtowne załamanie pogody. Ostrzeżenie IMGW dla Lubuskiego

Urszula Baumann
Urszula Baumann
Gwałtowne burze pojawią się w środę
Gwałtowne burze pojawią się w środę unsplash.com
W środę, 12 maja, możemy spodziewać się załamania pogody. IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami dla całej zachodniej Polski. Po przejściu burzowego frontu nadejdzie ochłodzenie.

Nad Lubuskiem przejdą burze

W środę przyjdzie załamanie pogody. Niebo nad zachodnią i południową Polską jest już zachmurzone. Z biegiem czasu pojawią się najpierw opady deszczu, a potem, w godzinach popołudniowych, gwałtowne burze. Wyładowaniom będzie towarzyszył intensywny deszcz z gradem i silnym wiatrem.

Środa będzie dość ciepłym dniem. Termometry pokażą w naszym regionie nawet 25 st. C.

Czwartek, 13 maja, będzie kolejnym burzowym dniem, przy czym będą one stopniowo zanikać. Powietrze ochłodzi się do ok. 17 st. C.

W piątek nie będzie już padać. Powrócą jednak typowo wiosenne temperatury. Przez kolejne dni termometry wskazywać będą ok. 15 st. C. Na ocieplenie będziemy musieli poczekać do ostatniego tygodnia maja.

Dobra wiadomość dla ogrodników

Ta wiadomość z pewnością ucieszy działkowców i ogrodników, którzy martwią się o swoje uprawy, a przede wszystkim o kwitnące właśnie drzewa owocowe. W tym roku zimni ogrodnicy i zimna Zośka będą bez nocnych przymrozków.

Mianem zimnych ogrodników określa się zjawisko klimatyczne, które w połowie maja często powoduje nocne spadki temperatury poniżej 0 st. C.

Nazwa zimni ogrodnicy wzięła początek od imion świętych, którzy patronują tym dniom. W środę, 12 maja imieniny obchodzi Pankracy, 13 maja - Serwacy, a 14 maja Bonifacy. Zimna Zośka przypada 15 maja.

Przyjęło się, że po zimnej Zośce można już nie obawiać się o swoje uprawy i spokojnie można obsadzać np. skrzynki na balkonie.
W materiale poniżej przedstawiamy pomysły na roślinne kompozycje na balkon:

33 pomysły na kompozycje kwiatowe na balkon i parapet

Co oznacza ostrzeżenie pierwszego stopnia?

Stopień zagrożenia 1 to najniższy w skali zagrożeń. Dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Podczas burz można spodziewać się zakłóceń w pracy urządzeń elektrycznych, zagrożenia pożarowego.

O czym należy pamiętać podczas burzy?

  • słuchajmy prognoz pogody i komunikatów lokalnych mediów;
  • nie zapominajmy o zwierzętach, zwłaszcza tych przebywających na zewnątrz oraz o samochodach - nie należy parkować aut w pobliżu drzew, reklam, szyldów i słupów trakcji energetycznej;
  • w przypadku wystąpienia silnych porywów wiatru unikajmy przebywania na otwartej przestrzeni; najlepiej szukać schronienia w budynku;
  • pamiętajmy o zamknięciu okien i drzwi oraz jeżeli istnieje taka potrzeba, dodatkowym ich zabezpieczeniu;
  • z balkonu, tarasu, podwórka i obejścia usuń (lub zabezpiecz) przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez wiatr (donice, suszarki do prania, karmniki, meble itp.);
  • silny wiatr grozi zerwaniem linii wysokiego napięcia i brakiem dostaw prądu - warto mieć w domu świece za zapałkami, latarkę na dynamo lub na baterie, radio na baterie, zapasowe baterie i naładowany telefon komórkowy;
  • przebywając na zewnątrz, starajmy się nie stać pod drzewami, nie podchodźmy blisko budynków, nie zatrzymujmy się pod trakcjami elektrycznymi, szyldami, tablicami reklamowymi, rusztowaniami itp.;
  • nie parkujmy pojazdów w pobliżu drzew, rusztowań, stalowych konstrukcji, tablic reklamowych, trakcji elektrycznych;
  • podczas jazdy samochodem trzeba zachować szczególną ostrożność przy wyjeżdżaniu na otwartą przestrzeń z drogi osłoniętej ekranami, budynkami lub drzewami;
  • pamiętajmy również, że podczas silnego wiatru temperatura odczuwana przez człowieka jest o kilka stopni niższa niż ta, którą wskazuje termometr.
od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sulechow.naszemiasto.pl Nasze Miasto