Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec remontu sulechowskiej fary. Kto otrzymał specjalne podziękowania?

Tomasz Rybarczyk, Leszek Kalinowski
Masz dziękczynna za zakończenie remontu w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie.
Masz dziękczynna za zakończenie remontu w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie. Tomasz Rybarczyk
Zakończył się kolejny etap remontu kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie. Z tej okazji do świątyni przyjechali biskup Tadeusz Lityński i wojewoda lubuski Władysław Dajczak. Były podziękowania, odznaczenia i wyróżnienia...

W kościele p.w. Podwyższenia Świętego Krzyża odbyła się dziękczynna msza święta w intencji zakończenia prac renowacyjnych i konserwacyjnych oraz wręczenie podziękowań osobom, które miały duży wkład w zakończonych pracach.

Biskup odprawił mszę dziękczynną w sulechowskiej farze

Dziękczynną mszę świętą koncelebrował ksiądz biskup Tadeusz Lityński, ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Po nabożeństwie odbyła się druga część uroczystości. Ksiądz proboszcz Andrzej Szkwarek dokonał podsumowania wykonanych robót na przełomie ostatnich lat, a następnie głos zabrał wojewoda lubuski Władysław Dajczak, który zaznaczył m.in.
- Pragnę dzisiaj wyrazić wielką wdzięczność i podziękować osobom, które zaangażowane są w niezwykle ważną sferę - ochronę zabytków. Jest to także ochrona dziedzictwa materialnego, kulturalnego i historycznego, która tworzy naszą tożsamość . Bez tożsamości nie zbudujemy silnego państwa , ani silnego narodu, stąd tak ważna jest ta sfera również tutaj w Sulechowie, co czynią to na co dzień ksiądz proboszcz i mieszkańcy.

Odznaczenia i wyróżnienia za ratowanie sulechowskiej fary

W imieniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wojewoda wręczył medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Adamowi Olejnikowi organomistrzowi z Głogusza, który jest zarazem pierwszym organomistrzem w Polsce wyróżnionym tym wyjątkowym medalem. Złotą odznakę ,,Za opiekę nad zabytkami” z rąk wojewody otrzymał ksiądz kanonik Andrzej Szkwarek .
Głos zabrała też Barbara Bielinis-Kopeć - Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków, która także dokonała podsumowania zrealizowanych prac.
- Jesteśmy naocznymi świadkami działań , które są prowadzone w ostatnich latach w tej najstarszej sulechowskiej świątyni - mówiła. - Gratuluję księdzu proboszczowi działań w ratowaniu tego pięknego kościoła oraz wszystkim osobom odznaczonym i wyróżnionym zaangażowania w dbałość o historię i zabytki.
Po tych słowach nastąpiło wręczenie podziękowań oraz okolicznościowych medali osobom wspierającym prace renowacyjne w kościele.

Miasto ma swoją 700-letnią historię

Nie da się mówić o Sulechowie, bez wspomnienia tego miejsca
- Nie da się mówić o Sulechowie, bez wspomnienia tego miejsca. To nasza historia i jeden z najstarszych zabytków miasta, miasta które ma ponad 700 lat swojej historii - podkreślał burmistrz Sulechowa Wojciech Sołtys. - Cieszę się, że dzisiaj w takim gronie możemy pogratulować tym, którzy mają w ratowaniu tego zabytku swój udział. Gratuluję również wszystkim odznaczonym i nagrodzonym . Ta świątynia wymaga jeszcze wielu nakładów finansowych, a już wykonane prace to dopiero pewien ich etap. Cieszę się, że samorząd sulechowski ma również w tym swój udział.
W imieniu parafian głos zabrała Jolanta Grefling składając na ręce proboszcza podziękowania za trud włożonej pracy na rzecz kościoła oraz dbałości o świątynie w Kalsku i Sulechowie.
Na zakończenie odbył się krótki koncert organowy w wykonaniu sulechowianina Leszka Knoppa.
Przypomnijmy, że koszt modernizacji dachu kościoła to około 600 tys. zł.

ZOBACZ TEZ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sulechow.naszemiasto.pl Nasze Miasto