MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Maturzyści z VII LO w Zielonej Górze odetchnęli z ulgą. Tematy z polskiego nie zaskoczyły, jutro matematyka

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Do maturalnego egzaminy z języka polskiego w VII LO w Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego przystąpiło 75 licealistów. Przed wejściem na salę byli nieco zestresowani, ale po wyjściu mieli już lepsze nastroje. Ufff - można odetchnąć z ulgą - mówili. - Jutro matematyka, liczymy, że też będzie dobrze.

Już po pisemnym egzaminie maturalnym z języka polskiego. Dyrektor VII LO w Zielonej Górze dr Beata Skibińska - Joksz przyznaje, że maturzyści się stresowali, ale chyba jeszcze bardziej ich rodzice. Nie ma się co dziwić, wszak to pierwszy tak poważny egzamin w ich życiu. Pani dyrektor wierzy, że absolwenci jej szkoły są dobrze przygotowani i poradzą sobie z egzaminami maturalnymi.

Zadania i tematy z języka polskiego to klasyka

Jedna z maturzystek, z którą rozmawialiśmy, nie ma żadnych wątpliwości, a kiedy większość licealistów najbardziej obawia się egzaminu z matematyki, ona z uśmiechem powiedziała nam, że najbardziej czeka na jutrzejszy egzamin z matematyki.
- Czekałam na niego już tak długo - przyznaje i wierzy, że wszystko pójdzie tak, jak tego oczekuje.

Rozczarowani zadaniami i tematami na języku polskim maturzyści raczej nie są. Pojawiły się bowiem pytania związane z np. z trenem Jana Kochanowskiego czy "Mitologią" Jana Parandowskiego. Były fragmenty "Potopu" Henryka Sienkiewicza i niezwodnego "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, a także "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. No i było zadanie związane z plakatem do spektaklu "Kordiana" według Juliusza Słowackiego. Słowem, jak mówili maturzyści - klasyka.

Tematy wypracowań także były, zdaniem absolwentów liceum, także do przejścia. Bo dotyczyły "buntu i konsekwencji dla człowieka" oraz tego, "jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka".

- Można się tu było odnieść nie tylko do literatury, ale i szerszych kontekstów, więc na pewno każdy coś tam wykorzystał, w czym czuł się najmocniej - komentowali maturzyści. - Będzie dobrze!

Trzy obowiązkowe maturalne egzaminy pisemne i co jeszcze?

Przypomnijmy, że matura 2024 odbywa się w dwóch formułach: 2015 i 2023. To wynik reformy oświaty. I tak formuła 2015 jest przeznaczona dla tych, którzy kończyli jeszcze gimnazja, a formuła 2023 – dla tych, którzy są absolwentami ośmioletnich szkół podstawowych. Pierwsi do dyspozycji mieli 170 minut, drudzy – 240 minut.

Każdy z maturzystów w 2024 r. musi przystąpić do trzech obowiązkowych egzaminów pisemnych: z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Obowiązkowe są także dwa egzaminy ustne: z języka polskiego i z języka obcego.
Poza tym tegoroczni maturzyści muszą przystąpić do jednego pisemnego egzaminu na poziomie rozszerzonym z wybranego przedmiotu dodatkowego.

Przeczytaj także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Maturzyści z VII LO w Zielonej Górze odetchnęli z ulgą. Tematy z polskiego nie zaskoczyły, jutro matematyka - Gazeta Lubuska

Wróć na sulechow.naszemiasto.pl Nasze Miasto