Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pamiątkowa tablica stanęła w parku w Sulechowie. Informuje, że to miejsce było kiedyś ewangelickim cmentarzem

Leszek Kalinowski, Tomasz Rybarczyk
W parku Tadeusz Kościuszki stanęła pamiątkowa tablica, informująca o tym, że do 1945 roku w tym miejscu był cmentarz ewangelicki, a w drugiej części - park
W parku Tadeusz Kościuszki stanęła pamiątkowa tablica, informująca o tym, że do 1945 roku w tym miejscu był cmentarz ewangelicki, a w drugiej części - park Tomasz Rybarczyk
W parku Tadeusza Kościuszki w Sulechowie stanęła pamiątkowa tablica z napisem: "Teren Dawnego Cmentarza Ewangelickiego, Miejsce Spoczynku Mieszkańców Sulechowa do 1945 roku - Uszanuj miejsce wiecznego spoczynku".

Przez wiele lat park Tadeusza Kościuszki w Sulechowie był miejscem niedofinansowanym. Dawniej pełnił dwojaką funkcję, w części zachodniej znajdował się cmentarz ewangelicki, a w pozostałej - park. Jako nekropolia działał od 1688 do zakończenia II wojny światowej.

Powstał komitet budowy parku

3 marca 1963 r. powołany został Społeczny Komitet Budowy Parku i ruszyły intensywne prace. Według ówczesnych obliczeń koszt budowy parku miał wynieść 1,5 mln złotych. Szereg robót, których wartość obliczono na 70 procent kosztów ogólnych, mieli wykonać w czynie społecznym mieszkańcy miasta. W 1963 r. pracownicy zakładów pracy oraz młodzież szkolna mieli przepracować 4.800 godzin. W tym samym roku Zakład Melioracji zrobił wykop pod sztuczny staw (miejsce dzisiejszej fontanny), wytyczono parkowe alejki, przy których zaplanowano nasadzenia drzew na lata 1963-1964.

Zobacz też 700. urodziny Sulechowa:

Tysiąc godzin w czynie społecznym. Park przez kolejne lata marniał

W roku 1965 natomiast sulechowska jednostka wojskowa Obrony Terytorialnej Kraju (o numerze 2067) podjęła się przepracowania w czynie społecznym 1.000 godzin, wykonując najcięższe prace budowlane. Po tym czasie park służył mieszkańcom i pozostawiony sam sobie zmieniał się w mało atrakcyjne miejsce. Przez kolejne lata marniał z roku na rok. Dopiero w 1992 r. radni zajęli się sprawą parku i 30 czerwca 1992 r. Uchwałą Rady Miejskiej nr XXXI/230/92 zmieniona została nazwa parku z im. M. Nowotki w park im. T. Kościuszki.

W parku Tadeusz Kościuszki stanęła pamiątkowa tablica, informująca o tym, że do 1945 roku w tym miejscu był cmentarz ewangelicki, a w drugiej części
W parku Tadeusz Kościuszki stanęła pamiątkowa tablica, informująca o tym, że do 1945 roku w tym miejscu był cmentarz ewangelicki, a w drugiej części - park Tomasz Rybarczyk

Teren dawnego cmentarza, dziś park Kościuszki

Jednak, aby uzyskać dawny blask i stać się jedną z wizytówek miasta, musiał poczekać aż do 2020 roku, kiedy to przeprowadzono rewitalizację całego obszaru. Wykonano wiele prac budowlanych, wytyczono nowe alejki, przeprowadzono nowe nasadzenia drzew, zamontowano oświetlenie, nowoczesne ławki i kosze na śmieci. Park stał się też istnym rajem dla ptaków, którym zamontowano wiele budek lęgowych. W okresie letnim chętnie korzystają z jego uroków mieszkańcy Sulechowa, którzy w zielonych płucach miasta znajdują również odrobinę cienia i spokoju.

Z uwagi na szacunek do osób zmarłych i pochowanych w parku oraz historię tego miejsca, została wmurowana tablica pamiątkowa w języku polskim i niemieckim o treści "Teren Dawnego Cmentarza Ewangelickiego, Miejsce Spoczynku Mieszkańców Sulechowa do 1945 roku - Uszanuj miejsce wiecznego spoczynku". Całkowity koszt odnowienia parku w roku 2020 wyniósł 1,4 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na sulechow.naszemiasto.pl Nasze Miasto