Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sulechów podziękował wolontariuszom za ich ciężką pracę. Dzięki nim wiele się zmienia

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza 2022
Uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza 2022 Archiwum Urząd Miasta Sulechów
Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza w sulechowskim zborze odbyło się uroczyste spotkanie burmistrza z wolontariuszami i przedstawicielami organizacji pozarządowych. Była okazja do podziękowań i nagród.

Podczas spotkania w zborze burmistrz Sulechowa Wojciech Sołtys podziękował wszystkim działaczom za aktywność i niesienie pomocy potrzebującym. Była to także okazja do przyznania nagród tym osobom i stowarzyszeniom, które w ostatnim czasie w sposób wyjątkowy angażowały się w działania pożytku publicznego. Nagrody burmistrza Sulechowa dla liderów trzeciego sektora przyznawane są w kategoriach: „Działacz roku”, „Stowarzyszenie na medal” i „Superwolontariusz”. Dodatkowo, od ubiegłego roku, przyznawana jest nagroda specjalna dla „Przyjaciół gminy”, czyli przedsiębiorców, którzy aktywnie wspierają gminę i jej mieszkańców.

Kto został uhonorowany w 2022 roku?

Krystyna Talaga otrzymała tytuł „Działacza roku 2022”. Pani Talaga to wieloletnia sołtys wsi Kalsk, która swoim zapałem i energią motywuje do działania całą sołecką wspólnotę. Działa nie tylko w Kalsku, jest bardzo aktywna zarówno w organizowaniu wydarzeń kulturalnych, charytatywnych, jak i sportowych na terenie gminy. Wszyscy zapewne słyszeli o rzucie moherem czy biegu mikołajkowym w Kalsku. Pani Krystyna to człowiek orkiestra – wielki społecznik z ogromnym sercem.

Koło nr 1 Polskiego Związku Wędkarskiego wyróżnione zostało tytułem „Stowarzyszenie na medal roku 2022”. Koło nr 1 Polskiego Związku Wędkarskiego w tym roku zainicjowało i przeprowadziło akcję oczyszczenia stawku w parku Sulecha, a także zarybienia, dzięki czemu miłośnicy wędkarstwa mogą spędzać czas nad stawem i łowić w myśl zasady „no kill” (złowione ryby trafiają z powrotem do wody). Ale przede wszystkim członkowie koła wykazali się niezwykłym działaniem i zaangażowaniem podczas akcji oczyszczania Odry ze śniętych ryb. Latem Odrę dotknęła katastrofa ekologiczna. Nagle w rzece pojawiły się tysiące śniętych ryb i inne padłe zwierzęta. Wędkarze z Koła nr 1 PZW stanęli na wysokości zadania i szybko zorganizowali i sprawnie przeprowadzili akcję. Wyławiali i utylizowali śnięte ryby, angażowali wolontariuszy i pokazali, jak ważna jest szybka reakcja i praca zespołowa.

Superwolontariusze! Brawa dla nich

Jakub Sieradzki, zgłoszony przez Ochotniczą Straż Pożarną w Mozowie. Jakub, mimo bardzo młodego wieku, już od prawie pięciu lat uczestniczy w zbiórkach szkoleniowych OSP w Mozowie. Przeprowadził wiele pokazów udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej; przyczynił się do zebrania kilku ton nakrętek, których sprzedaż pozwoliła na refundację turnusu rehabilitacyjnego niepełnosprawnego młodego człowieka; pomagał w akcji „Szlachetna paczka”, finałach WOŚP, akcji „Miś” skierowanej do dzieci poszkodowanych w wypadkach, którym zebrane pluszaki pomagały w szybszym dojściu do zdrowia; zbierał i sortował książki we współpracy ze stowarzyszeniem „Dalej Razem” zajmującym się osobami autystycznymi; uczestniczył w charytatywnym rajdzie rowerowym „Jedziemy dla Kuby”; zainicjował zbiórkę na terapię protonową dla dziewczynki z nowotworem mózgu.
O tytuł lidera trzeciego sektora w kategorii „Superwolontariusz” walczyło w tym roku troje kandydatów: Julia Górazda ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Janusza Kusocińskiego w Sulechowie, Jan Szukała harcerz Hufca Babimojsko-Sulechowskiego ZHP i Jakub Sieradzki reprezentujący Ochotniczą Straż Pożarną w Mozowie. Wszystkie trzy osoby są bardzo zaangażowanymi wolontariuszami, dla których pomoc innym jest codziennością. Uczestniczą w licznych akcjach charytatywnych i są wzorem nie tylko dla swoich rówieśników. Spośród tej trójki trudno było wyłonić tego jednego „Superwolontariusza”, dlatego wszyscy kandydaci otrzymali upominki, a ich rodzice listy gratulacyjne.

Przyjaciel gminy Sulechów

Przyznano też wyróżnienie dla „Przyjaciela gminy Sulechów”. W tym roku ten tytuł otrzymała firma Rockwool Polska sp. z o.o., która współpracuje z gminą i wspiera nie tylko samorząd, lecz także stowarzyszenia. Ta pomoc ogółowi mieszkańców jest szczególnie widoczna w okresie świątecznym, kiedy na sulechowskich ulicach pojawiają się ozdoby: bałwanki, choinki, kwiaty, okolicznościowe napisy. Nagroda jest podziękowaniem za tę aktywność i wszechstronną pomoc.
- Z okazji tego święta chciałbym nagrodzić Was wszystkich drodzy społecznicy i choć uścisnąć każdą dłoń, bardzo dziękuję za codzienną aktywność - mówił burmistrz Wojciech Sołtys. - Wolontariuszom składam najserdeczniejsze życzenia zdrowia, radości i satysfakcji z niesienia pomocy innym. Organizacjom pozarządowym i działaczom społecznym dziękuję za współpracę i każdą aktywność, dzięki której mieszkańcy gminy Sulechów mają możliwość rozwijania swoich pasji i mogą korzystać z bogatej oferty zajęć. Jest tego naprawdę wiele!
Zaangażowanie wolontariuszy widoczne jest szczególnie podczas akcji charytatywnych oraz pomocowych jak choćby te ostatnie związane z pomocą uchodźcom.
POLECAMY TEŻ
Ścieżka rowerowa do Cigacic krok po kroku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak Disney wzbogacił przez lata swoje portfolio?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto