Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoły w Sulechowie gotowe. Nowy rok szkolny 2020/21 czas zacząć. Czego mogą się spodziewać uczniowie, nauczyciele?

Tomasz Rybarczyk, Kali
Sulechowskie szkoły są przygotowane, by od jutra już rozpocząć normalne lekcje. Dziś uczniowie tylko przywitali się z wychowawcami
Sulechowskie szkoły są przygotowane, by od jutra już rozpocząć normalne lekcje. Dziś uczniowie tylko przywitali się z wychowawcami Tomasz Rybarczyk Urząd miasta Sulechów
Po wielomiesięcznej zdalnej nauce z powodu epidemii koronawirusa oraz okresie wakacyjnego wypoczynku dzieci powróciły do szkół.

Rok szkolny w gminie Sulechów rozpoczyna 2808 dzieci, w tym w klasach I-VIII 2099, w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych 709 dzieci, a w „zerówkach” 118 uczniów.

Bezpieczny powrót do szkół

Czy powrót dzieci do szkół będzie bezpieczny? Czy gminne szkoły są gotowe na wznowienie zajęć od 1 września? Czy nauczyciele i dzieci będą nosiły maseczki? Jak będzie wyglądała dezynfekcja rąk? O to zapytaliśmy kierownika Wydziału Spraw Społecznych, Oświaty, Kultury i Sportu magistratu w Sulechowie Krystynę Knyspel.

  • - we wszystkich szkołach i przedszkolach Gminy Sulechów wprowadzone zostały procedury przygotowane przez dyrektorów tych placówek, które są oparte na wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. Każda z tych zasad została przygotowana w oparciu o specyfikę danej jednostki.
  • - generalnie w placówkach należy stosować się do podstawowych wskazówek, jakie w obecnej sytuacji są wprowadzane w całym kraju.
  • - istotą jest, by na terenie szkoły, przedszkola nie przebywały osoby trzecie, ich obecność powinna być ograniczona do niezbędnego minimum.
  • - wszystkie osoby, w tym dzieci, wchodząc do budynku szkoły, winny dezynfekować dłonie, a podczas pobytu w placówce w miarę możliwości jak najczęściej myć ręce.
  • - rekomenduje się, by dzieci jak najwięcej czasu spędzały na świeżym powietrzu, a co za tym idzie wszystkie przerwy międzylekcyjne powinny odbywać się na terenie wokół szkoły.
  • - przebywanie uczniów podczas przerw w budynku np. w wyniku brzydkiej pogody, wiąże się z koniecznością zachowania dystansu społecznego celem zminimalizowania zagrożenia zakażeniem koronawirusem.
  • - w wielu placówkach udało się wprowadzić ruch jednostronny, co powoduje, że rodzice będą musieli odbierać dzieci ze szkoły bądź przedszkola przy innych drzwiach niż dziecko zostało przyprowadzone
  • - rodzice otrzymali już informacje o zasadach obowiązujących w placówkach poprzez dziennik elektroniczny, stronę internetową placówki, Facebook i w innej formie zwyczajowo przyjętej.
  • - w salach lekcyjnych liczba uczniów musi być dostosowana do wielkości pomieszczenia, a powierzchnia na jednego ucznia nie może być mniejsza niż 1,5m2.
  • - pomieszczenia lekcyjne będą wietrzone, a po zakończeniu lekcji dezynfekowane.
  • - w miarę możliwości oddział klasowy zostanie przypisany do jednej sali, do której zamiennie wchodzić będą nauczyciele przedmiotowi.
  • - w planach lekcji pojawiają się zajęcia blokowe, np. dwie matematyki, dwa WF-y, by stosować jak najmniejszą rotację między nauczycielami i uczniami.
  • - o tym czy dzieci mają nosić maseczki w częściach wspólnych (korytarze, świetlice) zadecyduje dyrektor szkoły, który na bieżąco będzie monitorował zmieniającą się sytuację epidemiczną.

Maseczki, płyny i dystans

Gmina Sulechów wyposaża placówki w niezbędne środki ochrony, w tym płyny do dezynfekcji rąk i powierzchni, w maseczki, przyłbice, rękawiczki, termometry, fartuchy itp. Za pośrednictwem MEN szkoły otrzymały także po jednym dyspenserze oraz płyny dezynfekujące do rąk, a w ostatnim czasie Ministerstwo Zdrowia zapewniło płyny do dezynfekcji rąk (po 5 l na placówkę: od 18 do 69 butelek) i maseczki (od 500 do 1200 szt.).
Gmina Sulechów znajduje się w tak zwanej strefie zielonej i na obszarze powiatu zielonogórskiego wszystkie szkoły rozpoczynają nowy rok szkolny 2020/2021 w formie tradycyjnej. Jeśli gmina znajdzie się w strefie żółtej bądź czerwonej, to dopiero wówczas po uzyskaniu przez dyrektora pozytywnej opinii Powiatowej Stacji Sanitarnej będzie można wprowadzić inne formy nauki, tj. hybrydową lub zdalną. Hybrydowa polega na tym, że część zajęć odbywa się tradycyjnie, a cześć zdalnie, tzn. np. cześć oddziałów chodzi do szkoły, a pozostała ma lekcje zdalne lub część klasy jest w szkole, a pozostała łączy się zdalnie.
ZOBACZ TEŻ

Uczniowie czy nauczyciele? Kto gorzej poradził sobie ze zdalnym nauczaniem? #ZROZUM odc. 2

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sulechow.naszemiasto.pl Nasze Miasto