Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wędrują śladami Tokarczuk czy Chopina. Co ściąga do nas turystów?

Tomasz Rybarczyk, Kali
To tylko jedne z wielu ciekawych miejsc w gminie Sulechów, które warto zobaczyć (m.in. kościół w Klępsku, ratusz, zbór, kamieniczki, wieża ciśnień w Sulechowie)
To tylko jedne z wielu ciekawych miejsc w gminie Sulechów, które warto zobaczyć (m.in. kościół w Klępsku, ratusz, zbór, kamieniczki, wieża ciśnień w Sulechowie) Mariusz Kapała, Tomasz Rybarczyk
Gmina Sulechów staje się coraz atrakcyjniejsza dla turystów. Codziennie kilkanaście osób zgłasza się do wydziału promocji gminy w celu zasięgnięcia informacji o regionie i uzyskania rad i wskazówek turystycznych. Jak zaznacza kierownik Wydziału Pozyskiwania Środków Unijnych i Promocji Gminy Marzena Arendt-Wilczyńska, do Sulechowa najczęściej przyjeżdżają ludzie ze Śląska i Małopolski, którzy - przemieszczając się tranzytem w kierunku Bałtyku - zatrzymują się na krótko w mieście, aby zobaczyć zabytki i dowiedzieć się więcej o naszym regionie.

Czego jeszcze poszukują w mieście? Najczęściej lokali gastronomicznych, aby zjeść niedrogi obiad przed dalszą podróżą. Dość często zdarza się też, że turyści znajdują czas na zwiedzanie miasta i chętnie korzystają z okazji do poznania największych walorów turystycznych gminy. A jest się czym chwalić. Przygotowano broszurki i przewodniki turystyczne po gminie, także w języku angielskim i niemieckim.

Zauważyć można także większe zainteresowanie miastem gości z Niemiec, którzy przybywają tutaj śladami swoich rodziców i dziadków. W przypływie turystów zza Odry dużą rolę odgrywa zapewne dobra współpraca z partnerskim miastem Fürstenwalde. Jednym z punktów partnerstwa jest wzajemna promocja obydwóch miast wśród mieszkańców regionów. Dla uściślenia współpracy wydana została książka w języku polskim i niemieckim pt.: „Partnerskie miasta Sulechów i Fürstenwalde dawniej i dziś”.

Turyści wędrują śladami Chopina, Tokarczuk i nie tylko

Co najbardziej przyciąga samych turystów? Jeden ze zwiedzających - pan Krzysztof z Bielska-Białej - powiedział: Od lat poszukujemy miejsc związanych z Fryderykiem Chopinem i jedną z wielu dróg na naszej mapie turystycznej jest Sulechów. Wraz z żoną i siostrą przyjechaliśmy do Sulechowa, aby znaleźć kilka śladów pobytu w tym mieście Chopina i cieszę się, że jest ich tak wiele. Przy okazji dowiedziałem się, że urodziła się w tym mieście Olga Tokarczuk oraz że rośnie tutaj największa morwa biała w Europie. Sulechów to piękne miasto, kolorowe od kwiatów i zadbane”.
Przy Bramie Krośnieńskiej spotkaliśmy kolejnych turystów, tym razem przyjechali do grodu Sulecha z Torunia. To grupa miłośników indywidualnego zwiedzania Polski. Dlaczego przyjechali do Sulechowa? -To niezwykłe miasto. Zachowały się tutaj mury obronne wraz z piękną bramą, jest zamek i okazały ratusz. Na rynku sprzedają pyszne lody, a wszystko otacza przyjazna atmosfera.

Zakochali się w kościołku w Klępsku

W Klępsku spotykamy miłośników rowerowych przygód, którzy pochodzą z Warszawy, a gminę Sulechów zwiedzają poruszając się na dwóch kółkach. Co ich urzekło w regionie?
- Zakochaliśmy się w kościołach, a ten w Klępsku jest naprawdę niespotykany. Z zewnątrz nie robi takiego wrażenia, jak wewnątrz. To co zobaczyliśmy, przekraczając jego progi, zapiera dech w piersiach. Jeden z piękniejszych, jakie widzieliśmy. Wybieramy się jeszcze do Kalska, a następnie chcemy odwiedzić port w Cigacicach i popływać galarami. Na pytanie, jakie są mocne strony gminy Sulechów, słyszymy
- „Dużo lasów, zdrowe i czyste powietrze, dobra lokalizacja i połączenia kolejowe oraz autobusowe.
Na turystykę w gminie stawia burmistrz Sulechowa Wojciech Sołtys, który wraz z Gazetą Lubuską promuje obecnie gminne ścieżki rowerowe.

Promocja gminy jest bardzo ważna

Panie burmistrzu, czy turystyka jest ważnym elementem w promowaniu gminy?
- Bez wątpienia tak, mamy przecież co pokazać i co promować. Piękne krajobrazy, zadbane wsie, lokalne tradycje, rzeki Odra i Obrzyca oraz wspaniałych i gościnnych mieszkańców. Stawiamy na turystykę pieszą i rowerową. W tym celu niezbędna jest dalsza rozbudowa szlaków rowerowych w kierunku Klępska i połączenie się z siecią ścieżek ościennych gmin. Przypływ turystów pozwoli inwestorom na tworzenie nowych miejsc noclegowych i gastronomicznych.
Skąd gmina weźmie na to pieniądze?
-W głównej mierze chcemy pozyskać środki unijne. Staramy się myśleć przyszłościowo i oprócz rozbudowy nowych i wyremontowania już istniejących szlaków turystycznych, planujemy zaprosić turystów do odwiedzenia gminy poprzez „wirtualny” spacer. Właśnie podejmujemy działania w tej sprawie. Powstały także publikacje prezentujące nasze walory turystyczne, w których chwalimy się atrakcjami regionalnymi, w tym winnicami, umożliwiającymi degustację lokalnych win.
Czy Sulechów stanie się interesującym przystankiem dla turystów przejeżdżających przez obrzeża miasta? Po liczbie zainteresowanych historią regionu i poszukiwaniu przez władze gminy najnowszych form promocji należy wierzyć, że tak się stanie. Jest wiele pomysłów i planów, a miasto ma potencjał, który konsekwentnie realizowany powinien przynieść efekty.

POLECAMY TEŻ

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sulechow.naszemiasto.pl Nasze Miasto