Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zalana piwnica albo zerwany dach? Możesz ubezpieczyć się od... złej pogody

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Ostatnie tygodnie to prawdziwy pogodowy armagedon.
Ostatnie tygodnie to prawdziwy pogodowy armagedon. Pexels
Po fali nieznośnych upałów - wichury, ulewy, grad i trąby powietrzne. Ostatnie tygodnie to prawdziwy pogodowy armagedon. Choć przed niszczycielską siłą żywiołów trudno się skutecznie zabezpieczyć, to jednak można ochronić się przed finansowymi skutkami takich pogodowych zaburzeń.

Załamanie pogody zazwyczaj kończy się tak szybko, jak się pojawia, ale często przebiega bardzo gwałtownie. Wystarczy zaledwie kilka minut, aby wyrządziło sporo szkód. Tak było w ostatnich dniach, kiedy taka niespokojna aura spowodowała zniszczenia wielu domów, samochodów oraz przerwy w dostawach prądu w całym kraju. Takie zaburzenia zdarzają się coraz częściej, dlatego warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu swojego dobytku.

Przeczytaj też:

Ubezpieczenie domu lub mieszkania

Ubezpieczenie mieszkania lub domu jest dobrowolne, co oznacza, że tylko od właściciela danej nieruchomości zależy czy zdecyduje się na taką ochronę dobytku. Na rynku dostępnych jest wiele ofert, dzięki którym można odpowiednio zabezpieczyć swoje cztery kąty. Większość ubezpieczeń nieruchomości chroni przed włamaniem i kradzieżą, ale również zdarzeniami losowymi:

  • pożar
  • zalanie przez sąsiada
  • uderzenie pojazdu mechanicznego

Ochrona przed klęskami żywiołowymi

Jednym ze standardowych elementów ochrony są także szkody powstałe wskutek silnego wiatru czy uderzenia pioruna. Jeśli jednak chcielibyśmy ubezpieczyć naszą nieruchomość na przykład od powodzi czy huraganu, wówczas będziemy musieli wykupić dodatkowy pakiet. Jakie jeszcze zjawiska można zaliczyć do klęsk żywiołowych?

  • suszę
  • huragan
  • obfite opady śniegu
  • rozległy pożar terenu
  • wstrząsy sejsmiczne
  • ekstremalne temperatury w dłuższym okresie
  • osuwiska ziemne

Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy?

Zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę najpierw powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Przede wszystkim warto dowiedzieć się jak dany ubezpieczyciel definiuje klęskę żywiołową i jakie zdarzenia bierze pod uwagę.

Warto zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, które zawierają informacje o ewentualnych wyłączeniach, czyli sytuacjach, w których nie otrzymamy odszkodowania.

Odszkodowania nie otrzymamy na przykład w sytuacji, gdy uszkodzenia spowodowane silnym wiatrem wynikają z zaniedbania, czyli zerwany zostanie dach, który był wcześniej uszkodzony lub nie był przez lata naprawiany. Warto też dowiedzieć się jaka jest wysokość składki ubezpieczenia, bo ta często zależy od prawdopodobieństwa wystąpienia zjawiska na danym terenie. To oznacza, że mieszkając na przykład na terenie zalewowym zapłacimy najdroższą składkę ubezpieczenia od powodzi.

Ubezpieczysz nie tylko mieszkanie

Ubezpieczyć od takich nagłych zdarzeń możemy jednak nie tylko sam dom lub mieszkanie, ale również ich wyposażenie. Chodzi tu o ruchomości domowe, czyli przedmioty, które można swobodnie wynieść z terenu nieruchomości, bez konieczności demontowania ich siłą. Do mienia ruchomego towarzystwa ubezpieczeniowe zaliczają również zwierzęta domowe. Polisą ubezpieczeniową objąć mozemy także:

  • garaż i piwnica
  • ogrodzenie i brama wjazdowa
  • mała architektura, czyli na przykład altana ogrodowa
  • oczka wodne i baseny
  • podjazdy i chodniki

Jaka składka ubezpieczeniowa?

Wysokość składki ubezpieczeniowej zależy od rodzaju ubezpieczenia i tego czy decydujemy się na jego wersję podstawową, czy rozszerzenie jej o dodatkowe warianty. Standardowe ubezpieczenie może nas kosztować średnio kilkanaście złotych rocznie, a rozszerzone zapłacimy już kilkadziesiąt złotych. Składki rosną też w zależności od ryzyka wystąpienia zjawiska na danym terenie - jeżeli jest wysokie wówczas składka może wynieść nawet kilkaset złotych rocznie.

WIDEO: Zielona Góra zalana ulewami. 30.06.2021

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto