Żużlowcy rozpoczęli bój o mistrzostwo Europy. Piotr Pawlicki jeździł „w kratkę”

Cezary Konarski
Pierwszy w sezonie 2024 turniej z cyklu Speedway Euro Championship odbył się w węgierskim Debreczynie. Jarosław Pabijan
Łotysz Andrzej Lebiediew wygrał na torze w węgierskim Debreczynie, pierwszy w tym sezonie turniej z cyklu Speedway Euro Championship. Piotr Pawlicki (NovyHotel Falubaz Zielona Góra), jedyny w stawce polski żużlowiec lubuskiego klubu, zajął ósme miejsce.

Piotr Pawlicki w pierwszym swoim starcie przewrócił się, ale nie ze swojej winy. „Podciął” go inny reprezentant Polski Maciej Janowski, który próbował wyprzedzić jadącego na trzecim miejscu „Pitera”. Zawodnik Sparty Wrocław z powtórki został wykluczony, a w niej Piotr Pawlicki był drugi (za Kacprem Woryną). Chwilę później Patryk Dudek pokonał koalicję Duńczyków, m.in. zawodników lubuskich klubów – Andersa Thomsena (Stal Gorzów) i Rasmusa Jensena (Falubaz Zielona Góra) – oraz Leona Madsena.

Po drugiej serii wyścigów jedynym niepokonanym zawodnikiem był wychowanek Falubazu, a obecnie reprezentant Apatora Toruń – Patryk Dudek. Piotr Pawlicki miał na koncie trzy punkty. O dwa „oczka” poprawił swój dorobek w 12. wyścigu, a niespodziewanie żadnego nie zdobył w tej gonitwie Patryk Dudek. W tej sytuacji samodzielne prowadzenie w turnieju objął Łotysz Andrzej Lebiediew (8 pkt.).

Piotr Pawlicki jeszcze lepiej spisał się w 13. biegu. Wygrał zdecydowanie i wyraźnie przesunął się w górę klasyfikacji zawodów. Przed ostatnią serią wyścigów zawodnik Falubazu był w gronie trzech żużlowców, którzy zdobyli po 8 pkt. i byli za plecami Andrzeja Lebiediewa (11 pkt.) i Patryka Dudka (9 pkt.).

W 18. wyścigu Piotr Pawlicki zdobył tylko jeden punkt (przegrał z Duńczykami Leonem Madsenem i Mikkelem Michelsenem) i stracił w ten sposób szansę na udział w biegu tzw. ostatniej szansy, by awansować do wielkiego finału imprezy. Wzięli w nim udział zawodnicy sklasyfikowani na miejscach 3-6., a „Piter” zajął 8. lokatę.

Dwóch najlepszych zawodników turnieju zasadniczego (Andrzej Lebiediew i Patryk Dudek) mieli zagwarantowany udział w finale, a z wyścigu barażowego awansowali Maciej Janowski i Szwed Jacob Thorssell. W pierwszej odsłonie decydującej batalii na pierwszym łuku przewrócił się Patryk Dudek i z powtórki został wykluczony. A w niej najszybszy był Andrzej Lebiediew, który po zaciętej walce pokonał Macieja Janowskiego.

Kolejne turnieje indywidualnych mistrzostw Europy odbędą się w Grudziądzu (20 lipca), Güstrow (24 sierpnia) i Chorzowie (21 września). Zwycięzca będzie miał zagwarantowany start w przyszłorocznym cykl Grand Prix.

Wyniki 1. rundy Tauron SEC 2024 w Debreczynie:

• 1. Andrzej Lebiediew (Łotwa) – 1. miejsce w finale 14 (2,3,3,3,3), 2. Maciej Janowski (Polska) – 2. miejsce w finale 10 (w,2,3,2,3), 3. Jacob Thorssell (Szwecja) – 3. miejsce w finale 10 (3,2,1,1,3), 4. Patryk Dudek (Polska) – wykluczony w finale 10 (3,3,0,3,1), 5. Mikkel Michelsen (Dania) – 3. miejsce w barażu 10 (1,1,3,3,2), 6. Kacper Woryna (Polska) – 4. miejsce w barażu 9 (3,1,3,0,2), 7. Anders Thomsen (Dania) 9 (2,3,2,1,1), 8. Piotr Pawlicki (Polska) 9 (2,1,2,3,1), 9. Timo Lahti (Szwecja) 8 (1,3,1,2,1), 10. Rasmus Jensen (Dania) 7 (1,2,2,2,0), 11. Vaclav Milik (Czechy) 6 (0,2,0,2,2), 12. Leon Madsen (Dania) 5 (0,0,1,1,3), 13. Jewgienij Kostygow (Łotwa) 5 (1,1,0,1,2), 14. Bartłomiej Kowalski (Polska) 4 (3,0,1,0,0), 15. Norick Bloedorn (Niemcy) 4 (2,0,2,0,0), 16. Norbert Magosi (Węgry) 0 (0,0,0,0,0).