Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Był las, nie ma lasu. Teren między osiedlami w Zielonej Górze zrobił się pusty. Co teraz?

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Wycinka lasu między osiedlami Leśnym i Zacisze - Zielona Góra -luty 2023
Wycinka lasu między osiedlami Leśnym i Zacisze - Zielona Góra -luty 2023 Leszek Kalinowski
Między osiedlami Leśnym i Zaciszem rośnie las, który chętnie odwiedzają zielonogórzanie. Informowaliśmy już na naszych łamach, że przy ulicy Foluszowej rozpoczęła się wycinka drzew. Będą kolejne. Jak dziś wygląda to miejsce? Zobaczcie!

Nadleśnictwo Zielona Góra informuje, że w bieżącym roku rozpoczęto kolejny etap prac pozyskaniowych na powierzchni 2,60 ha położonej w bezpośrednim sąsiedztwie osiedla Zacisze na terenie leśnictwa Przylep w oddziale 657 - f.

Posadzimy młode pokolenie drzew

- No bardzo łyso się tu zrobiło, tyle drzew poszło pod topór, widać domki na sąsiednich działkach, a nawet domy przy ulicy Foluszowej - mówi Ewa Nowak, która spaceruje po lesie ze swoim pupilem Alikiem. - Trochę szkoda, ale rozumiem też, że biznes to biznes. Po to sadzi się las, żeby go kiedyś wyciąć. Taka jest leśne gospodarka.

- Zgodnie z obowiązującym Planem Urządzania Lasu na lata 2021-2030 na tym obszarze w najbliższym czasie posadzimy młode pokolenie drzew – mówi Szymon Kozinoga, specjalista ds. użytkowania lasu w Nadleśnictwie Zielona Góra. - Jest to drugi i ostatni etap prac w ramach przyjętej formy przebudowy istniejącego drzewostanu sosnowego. W pierwszym etapie na powierzchni 1.16 ha posadzono dęba, w efekcie czego dziś mamy już 10-letni młodnik. Pozostałą powierzchnię, ze względu na żyzność siedliska odnowimy głównie sadzonkami sosny.

Las był monitorowany

Do 2030 roku w kompleksie leśnym położonym w sąsiedztwie osiedla Zacisze, prace o podobnym charakterze będą realizowane jeszcze w trzech lokalizacjach – odpowiada Szymon Kozinoga.

Przypomnijmy, że ostatnia wycinka w tym rejonie obyła się w 2020 roku, dotyczyła terenu na tyłach hotelu Grape Town. Prace te związane były z opanowaniem gradacji szkodników wtórnych, które mogły doprowadzić do zamierania sosny na dużo większym obszarze, niż wykonano zabieg. Las był monitorowany. Nie stwierdzono kolejnych zamierających drzew, więc pojawiły się w tym miejscu nowe nasadzenia drzew.

Wideo: Zobacz, jak przebiega remont Parku Tysiąclecia w Zielonej Górze

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Był las, nie ma lasu. Teren między osiedlami w Zielonej Górze zrobił się pusty. Co teraz? - Gazeta Lubuska

Wróć na sulechow.naszemiasto.pl Nasze Miasto